EWA SZPILA

Ma wykształcenie ekonomiczne i z zawodu jest księgową. Babcia jej męża zajmowała się wykonywaniem koronki klockowej, ale Ewa Szpila koronczarstwa nauczyła się dopiero na kursach organizowanych przez Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa, gdzie pracowała jako główna księgowa. Swoje umiejętności stale doskonali podczas spotkań z koronczarkami zza granicy na różnego rodzaju festiwalach poświęconych temu rękodziełu. Prowadzi z mężem gospodarstwo agroturystyczne „Koronkarnia”, w którym realizuje indywidualne i grupowe warsztaty koronczarskie. Tradycje koronczarskie kontynuuje również jej córka Małgorzata Szpila.

 Ewa Szpila swoją drogę artystyczną związaną z koronką klockową rozpoczęła w 1998 r. Wkrótce wytwarzanie koronki klockowej przerodziło się w pasję, która trwa do dzisiaj i przynosi  jej wiele satysfakcji i radości . Profesjonalnie zajmuje się wyrabianiem koronki klockowej oraz  nauczaniem według własnego autorskiego programu  sposobu jej wykonywania podczas prowadzonych przez nią szkoleń i warsztatów.

Od 2000 do 2023 roku  pracowała w zarządzie Stowarzyszenia Twórczości Regionalnej w Bobowej i od początku trwania Międzynarodowego Festiwalu Koronki Klockowej w Bobowej współorganizowała wraz z członkami stowarzyszenia i Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa ten festiwal.

Ponadto założyła polski oddział Międzynarodowej Organizacji Koronek Klockowych i Igłowych (OIDFA).

Pani Ewa Szpila nie jest bobowianką, co nie przeszkadza jej być mistrzynią koronki klockowej. Ma też swoją, oryginalną definicję koronki – nić i nic. Wzory projektuje tak, by stanowiły, jak najbardziej harmonijną całość. Uważa, że koronczarstwo to sztuka nieskończenie poznawcza.

 

Upowszechnia i promuje tradycje bobowskiej koronki klockowej poprzez prowadzenie pokazów, prezentacji i warsztatów  w Polsce jak i zagranicą Współpracuje także z muzeami,  grupami rekonstrukcyjnymi, dla których wykonuje historyczne koronki klockowe. Bierze udział w pokazach, warsztatach i wystawach w różnych krajach Europy, np. we Włoszech, Hiszpanii, Portugalii, Belgii,  Francji ,Finlandii, Słowenii, Czechach, Chinach, Rosji  na Węgrzech.

.

 Ewa Szpila realizując swoją działalność artystyczną związaną z tworzeniem koronki klockowej jak i promocją tego rękodzieła artystycznego otrzymała wiele wyróżnień, certyfikatów i nagród:

 

  • III nagroda – Regionalny Konkurs Koronki Klockowej – Bobowa 2001 rok
  • II nagroda – Regionalny Konkurs Koronki Klockowej – Bobowa 2002 rok
  • I nagroda – Ogólnopolski Konkurs Koronki Klockowej – Bobowa 2005 rok
  • I nagroda – Ogólnopolski Konkurs Koronki Klockowej – Bobowa 2006 rok
  • I nagroda – Ogólnopolski Konkurs Koronki Klockowej – Bobowa 2007 rok
  • III nagroda – Ogólnopolski Konkurs Koronki Klockowej – Bobowa 2011 rok
  • II nagroda – Ogólnopolski Konkurs Koronki Klockowej – Bobowa 2014 rok
  • III nagroda – Ogólnopolski Konkurs Koronki Klockowej – Bobowa 2015 rok
  • I nagroda - Stowarzyszenie Artystów Ludowych Palocfold – Kozard Węgry 2014 rok
  • Nagroda specjalna – International Contest „ Wondrous Lace Bird”-Wołogda Rosja 2015rok
  • I miejsce w międzynarodowym konkursie na najszybszą koronczarkę- Finlandia 2016rok
  • Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – 2016
  • Stypendium Twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2020

Jak przyznaje: „Dla mnie najważniejsze  jest  propagowanie tej koronki. Każda uczennica i uczeń  to powód  do radości i nadzieja .że koronka jest wciąż żywa.

Pani Ewa Szpila jest zarówno ambasadorem Bobowej, Ziemi Gorlickiej ale też szerzej: Małopolski i Polski. Postać wyjątkowa, znana w Polsce i Europie,

Działania koronczarki świadczą o tym, że nasza „Mała Ojczyzna” ma osoby pracowite, pełne pasji i otwartości na potrzeby środowiska.